اهمیت چیزی به سادگی یک پمپ آب

با مدرنیزه شدن زندگیهای امروزی شاید درک این مطلب برای ما سخت باشد که یک پمپ آب ساده چه نقش مهمی میتواند در زندگی ما ایفا کند؟

اما حتی در دنیای مدرن الان نیز، در برخی از کشورهای آسیایی و آقریقایی، هزاران خانواده فقیر با کمک پمپ های آب دستی (پدالی) در حال آبیاری محصولات خود هستند، و توانسته‌اند کیفیت زندگیشان را با همین پمپهای آب ساده بهبود بخشند.

پمپ‌ آب پدالی:

پمپ‌های آب پدالی، براساس طرح اولیه یک مهندس نروژی به نام گونار بارنز، در قرن 1970 میلادی طراحی شده‌اند.

و شرکت سرمایه‌گذاری توسعه بین‌المللی (IDE) این طرح را با هدف استفاده از انرژیهای محلی در راستای بهبود کیفیت زندگی مردم در کشورهای مختلف پیاده کرد.

پمپ پدالی به آسانی، با بامبو یا هر نوع چوب دیگری و دو سیلندر فلزی با پیستون، بصورت محلی قابل ساخت است.

و افراد به راحتی با حرکت پیاده‌روی، و ایستادن بروی اهرم، میتوانند پیستون را بکار اندازند. و حتی بچه‌های کوچک هم به همراه والدینشان میتوانند اینکار را انجام دهند.

حال اینکه چند ساعت نیاز است تا شخص این کار را ادامه دهد، بستگی به فصل و مقدار آب مورد نیاز برای آبیاری محصولات دارد. و میتواند از 2ساعت در روز تا 7ساعت ادامه داشته باشد.

بررسی های انجام شده در این زمینه:

یک گروه تحقیقاتی غیرانتفاعی به نام Acumen Fund، به بررسی تاثیر پمپهای پدالی بر زندگی مردم اوتار پرادش هند پرداخت (این استان دارای سه تولید کننده پمپ پدالی و بیش از 73هزارپمپ آب است).

طبق گزارش این گروه، خانواده‌هایی که ازپمپ آب استفاده میکردند، از آنجایی که تولیداتشان افزایش یافته بود، میتوانستند سبزیجات بیشتری برای خوردن و فروختن کشت کنند.

همچنین خیلی از خانواده‌ها با کمک این پمپها، توانسته بودند با پول اضافی از فروش محصولاتشان گاو بخرند و شیر بخورند، و افراد خانواده نیز دیگر مجبور به ترک مزرعه و رفتن به شهر برای یافتن کار بیشتر نبودند.

پمپ‌های آب همچنین به بهبود تحصیلات هم کمک کرده بود، زیرا کشاورزان امکان این را بدست آورده بودند تا با درآمد خود برای کودکانشان کتاب بخرند و بتوانند شهریه مدرسه‌ را بپردازند.

و کشاورزان امیدوار بودند که آنقدر درآمد کسب کنند تا بتوانند پمپهای آب دیزلی بخرند، و امکان کشت محصولات بیشتر در مساحت بزرگتر را داشته باشند.

اما متاسفانه، بحران اقتصادی جهان بی اثر بر کشاورزان نبوده، و حتی آنهایی که قادر به خرید پمپ های دیزلی بودند، حال پول کافی برای خرید سوخت را نداشته، و به ناچار دوباره به پمپ های پدالی خود روی آورده بودند.

 

پس بطور خلاصه در باب اهمیت پمپ آب میتواند به اهمیت وجود آب و دسترسی بیشتر به آن اشاره کرد.

 

باتشکر از توجه شما