راهنمایی برای انتخاب پمپ آب خانگی مناسب شما

انتخاب پمپ آب مناسب از میان انواع متنوعی که وجود دارد همواره کاری سخت و گیج کننده است. شاید سوالات مختلفی ذهنتان را درگیر کرده باشد، مثلا بخواهید بدانید کدامیک بیشترین کارایی را برای مصرف شما دارد؟ ویا از کجا میتوانید مطمئن شوید که پمپ آب تهیه شده کشش آبرسانی به همه طبقات و واحدها را دارد؟ و…

مسلما در مصارف خانگی زمانی که نیاز به افزایش و تقویت فشار آب باشد بحث تهیه پمپ آب مطرح میشود، در نتیجه مهمترین مسئله در انتخاب پمپ آب خانگی عملکرد آن است، و زمانی که بحث ارزیابی بین گزینه های موجود پیش می‌آید، قدرت و ظرفیت پمپ مورد توجه قرار میگیرد.
ظرفیت پمپ آب برمیگردد به میزان مایعاتی که پمپ میتواند انتقال دهد، و از طرفی قدرت پمپ، به نیرویی که پمپ آب میتواند ایجاد کند گفته میشود، و دانستن این مطلب برای افرادی که میخواهند به دقت مشخص کنند چه زمانی پمپ توانایی خود را برای ایجاد نیروی کافی از دست میدهد بسیار مهم است.

انواع پمپ آب خانگی با توجه به کارایی و ویژگیهای هر یک:

نوع پمپ آب خانگی توضیحات تصویر
پمپ آب خانگی با مخزن انبساط
در این مدل پمپ‌ها تعداد دفعات سرویس کردن و کنترل بیشتر از سایر مدل‌هاست، در نتیجه هزینه بیشتری نیاز دارند و اندازه منبع انبساط بستگی مستقیم با میزان آب مصرفی دارد.
پمپ آب خانگی با کلید اتوماتیک
این مدل از نوع منبع انبساط هزینه کمتری نیاز دارند، ولی بدلیل داشتن کلید استارت اتوماتیک و روشن شده آن با باز کردن شیرآب باید میزان باز و بسته کردن شیر را درنظر گرفت درنتیجه در مصارف بالای آب پیشنهاد نمیشود.
پمپ آب بوستر
این پمپها برای افزایش فشار آب بکار میروند و با ایجاد فشار اضافی میتوانند آب را برای مسافتهای زیاد یا ارتفاعات مهیا کنند. هزینه نگهداری کمی دارند، و از سایر مدلها باصرفه‌تر بوده و برای مجتمع‌های مسکونی و مراکز بزرگ تجاری و تفریحی مناسب اند. معمولا اب فاضلاب و آبهایی که جرم دارند را نمیتوانند منتقل کنند.
پمپ آب سانترفیوژ
پمپهای سانترفیوژ میتوانند یک یا چند پروانه داشته باشند که بسته به مدل میتوانند انواع مایعات، از جمله مایعات تمیز، فاضلاب، مایعات همراه با هوا یا بخارات و همچنین مایعات با ویسکوزیته پایین را منتقل کنند و بالاترین میزان پمپاژ را بین مدلها دارند.
پمپ آب مکش انتهایی
این پمپها از دسته پمپ‌های گریز از مرکز هستند، تک پروانه‌ای بوده و بسته به نوع آن و برای هر دو کاربری مکش آب تمیز یا کثیف بکار میروند، قابلیت مکش مایعات حاوی هوا یا بخار را ندارند، و در بین مدلهای مشابه به صرفه‌ترین و کارآمدترین محسوب میشوند.
پمپ آب جتی
تنها مصرف خانگی دارند، که برای جریان‌های ضعیف بکار میروند، قابل نصب در چاه و یا بروی دهانه چاه بوده و تنها میتوانند آب را منتقل کنند.
پمپ آب خودمکش
پمپ‌های گریز از مرکزی هستند که بدون نیاز به بتونه‌کاری خارجی و یا نگهدارنده در بالای مخزن نصب میشوند، برای مکش آب استخر و یا چاه بکار میروند و میتوانند مایعات تمیز یا همراه با جرم را منتقل کنند.

 

از آنجایی که ممکن است روش کار برخی پمپ‌های آب مشابه هم باشد، شاید گیج شوید و فکر کنید که آنها یکسان بوده و یک کارایی را دارند، اما این درست نیست زیرا هر کدام از آن‌ها ویژگی‌های خاص خود را داشته و برای انتخاب بهترین گزینه، شما باید بخوبی به نیازها و انتظاراتی که دارید آگاه باشید!

در نتیجه قبل از تصمیم گیری برای درک بهتر نیازتان خوب است عوامل موثر بر انتخاب پمپ آب مناسب را در نظر بگیرید، که عبارتند از:

  • متراژ ساختمان
  • تعداد طبقات و واحدها
  • میزان مصرف آب
  • تعداد شیرهای آب موجود در ساختمان

 

جدول راهنمایی خرید پمپ آب خانگی با قدرت مناسب بسته به عوامل ذکر شده:

نوع پمپ آب خانگی تعداد طبقات ساختمان حداکثر متراژ
پمپ آب خانگی 0.5 اسب بخار یک طبقه 150مترمربع
پمپ آب خانگی 1 اسب بخار بشقابی 1 الی 6 طبقه حداکثر 12 واحد 75 مترمربعی
پمپ آب خانگی 1 اسب بخار جتی 4 الی 5 طبقه حداکثر 10 واحد 68 مترمربعی
پمپ آب خانگی 1 اسب دو پروانه 4 الی 8 طبقه حداکثر16 واحد 75 مترمربعی
پمپ آب خانگی 1.5 اسب دو پروانه 5 الی 10 طبقه حداکثر 10 واحد 100 مترمربعی
پمپ آب خانگی 2 اسب دو پروانه 5 الی 14 طبقه حداکثر متراژ هر واحد 100 مترمربع
پمپ آب خانگی 3 اسب دو پروانه 5 الی 18 طبقه حداکثر متراژ هر واحد 100 مترمربع

 

چند نکته دیگر در باب خرید پمپ آب خانگی:

ذکر این نکته ضروری است که هر پمپ آب خانگی کم و بیش دارای صدا میباشند و “بی صدا” بودن پمپ صرفا جهت تبلیغات بی پایه و اساس است!

در واقع هیچ نوعی از پمپ آب خانگی بی صدا نیست و به دلیل ساختاری که دارند همیشه مقداری صدا ایجاد می کنند. اما برخی از برند های پمپ آب خانگی به دلیل طراحی مناسب و با بهره گیری از پروانه های بدقت بالانس شده در کارخانه، طراحی بسیار دقیق محور و استفاده از مواد اولیه مرغوب در ساخت آن دارای صدای ایجاد شده کمتری میباشند.

همچنین کلیه مشخصات مهم یک پمپ آب خانگی بر روی پلاک آنها درج میشود و میتوانید برای فهمیدن صحت حرفهای فروشنده پلاک پمپ را چک کنید.

از جمله این مشخصات میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

برند پمپ، تیپ پمپ، ولتاژ پمپ، قدرت پمپ بر حسب اسب بخار یا کیلووات، آمپر مصرفی، دور پمپ، حداکثر فشار آب تولیدی، حداکثر دبی خروجی پمپ آب، سایز لوله ورودی و خروجی پمپ آب.

درصورتی که همچنان برایتان سوالات و ابهاماتی وجود دارد، میتوانید به صفحه “سوالات متداول وبسایت” مراجعه فرمایید و یا در قسمت “ارتباط با ما” با کارشناسان متخصص ما تماس برقرارکنید و در زمینه خرید و انتخاب پمپ آب مناسب مشاوره رایگان دریافت کنید.

باتشکر از توجه شما