شناسایی و اصلاح مشکلات پمپ های سانترفیوژ

در این مطلب راهنمایی برای شما ترتیب داده ایم که به کمک آن بتوانید مشکلات پمپ های سانترفیوژ را قبل از جدیتر شدن شناسایی و برطرف کنید.

 

نشانه‌های ناکارآمدی پمپ سانترفیوژ:

1- تفاوت قابل توجه در جریان پمپ:

توجه کنید که آیا قدرت جریان کاهش قابل وضوحی داشته است یا خیر؟ آیا پمپ به زمان بیشتری نیاز دارد تا کار همیشگیش را انجام دهد؟

کند شدن جریان ممکن است بدلیل خراب شدن مکش خطوط لوله، نشت واشر، مسدود شدن لوله‌ها و یا ساییدگی پروانه‌ها یا صفحه پوشاننده باشد.

برای تشخیص علت کاهش جریان، باید فشار تخلیه و خلا مکش را در حالی که پمپ مشغول بکار است اندازه گیری کرد. فشار خروجی پمپ و مکش را از ابتدا اندازه گیری، و آخرین اعداد خوانده شده را با اطلاعات پمپ مقایسه کنید.

(هنگام عیب زدایی هرگونه سیستم و پمپی، اندازه های غیرعادی را دنبال کنید.)

فشار تخلیه بیش از نرمال نشان از کم شدن خلا مکش است، و میتواند نشان از مسدودشدن یا نیمه مسدود شدن لوله‌های تخلیه، بسته شدن دریچه، عدم توان پمپ در تخلیه هوا یا هرگونه انسداد در امتداد محلی که اندازه گیر (مصرف سنج) را گذاشته اید باشد. (بطور معمول برای تمرین اندازه گیر را دو تا چهار برابر قطر لوله از پمپ نصب میکنند)

زمانی که دو اندازه گیر گذاشته شده و هر دو کاهش جریان را نشان میدهند، مشکل بین دو آنها میباشد، یعنی گرفتگی در پمپ است.

همچنین گرفتگی در مرکز پیش برنده، پوشش، صافی، و یا وارد شدن هوا به محل ساکشن همه میتوانند باعث افت فشار در هردو فشارسنج شود.

دقت فرمایید که قرائت فشارسنج دائما نوسان دارد، پس برای شناسایی مشکل باید بالاترین افت غیرعادی را دنبال کرد.

 

2- پمپ با سرعت سابق آماده بکار نمیشود:

بطور معمول، این مشکل بیشتر ناشی از زیاد شدن فاصله لقی (فضای خلاصی بین دو قطعه) شکل میگیرد. ولی اگر دلیل کاهش سرعت این نبود، لیست زیر را چک کنید:

  • آیا محل اتصال چکه میکند؟
  • آیا پیچ واشر سفت است؟
  • آیا قسمت آبشکن پیچک فرسوده شده است؟
  • آیا پورت گردش دچار انسداد شده است؟

 

تست حداکثر خلا میتواند در پیدا کردن محل مشکل کمک کند. به این صورت که پمپ را باید با حداقل آب، یعنی کمتر از میزانی که پیچک (قسمت حلزونی پمپ) برای آماده بکار شدن نیاز دارد، پر کنید.

برای این منظور کافی است فقط دریچه ساکشن را بردارید، قسمت پیچک را با آب پر کنید و پمپ را روشن کنید. بعد از اینکه پمپ شروع به پمپاژ کرد، پمپ را خاموش کرده و بگذارید مایعات درون پمپ به چاه برگردد.

هر مقدار آبی که درون پیچک ماند، حداقل آب مورد نیاز برای چرخه آماده بکار شدن پمپ است.

حال یک خلا سنج را در قسمت ساکشن وصل کنید و شیر یا دریچه ای که در مسیر لوله ساکشن هست بطرف بیرون دستگاه اندازه گیر را ببندید.

اگر در مسیر لوله ساکشن هیچ شیر یا دریچه ای نیست، یک واشر بدون سوراخ داخلی (چیزی که نقش درپوش را ایفا کند) را در مسیر لوله مکش قرار دهید و محکم کنید.

پمپ را دوباره روشن کنید و خلاسنج رو بررسی کنید.

در این حالت پمپ، مکشی را به درپوش ویا واشری که گذاشته اید وارد میکند. اعداد نشان داده شده توسط خلاسنج، معادل با قابلیت مکش پمپ در حال حاضر است.

اگر واحد خلاسنج اینچ جیوه است(inHg)، عدد بدست آمده را در 13.59 ضرب کنید تا اینچ آب (inH2O) بدست آید.

 

3- پمپ بیش از حد صدا تولید میکند:

اگر پمپ صدایی مانند تکان خوردن چند تیله در یک قوطی فلزی را میدهد، این ممکن است ناشی از حفره شدن باشد.

که حفره شدن میتواند در اثر بالا بودن زیادی بالابر مکش، بلندی زیاد شکنگ ساکشن، گرفتگی یا افتادن یک رینگ، مسدود شدن صافی، یا ترکیب چندی از موارد ذکر شده باشد.

همچنین این احتمال وجود دارد که مشکل از قسمت تخلیه پمپ باشد.

افتادن یاتاقانها هم میتواند صدای زیادی تولید کند، پس صداهای اضافی را باید به دو دسته مکانیکی یا هیدرولیکی تفکیک کرد.

برای تشخیص این مسئله ابتدا پمپ را بدون آب برای مدت کوتاهی بکار اندازید، اگر صدا دیگر وجود نداشت، از نوع هیدرولیکی است، ولی اگر صدا همچنان وجود داشت مکانیکیست.

اگر صدا هیدرولیکی باشد میتوان با استفاده از فشار سنج مسیر مشکل را ردیابی کرد.

 

4- پمپ دائما مسدود میشود:

اگر سوپاپ مکش پمپ گرفته است، احتمالا صافی پمپ زیادی بزرگ ویا زیادی کوچک است، یا لقی زیاد است.

همچنین، احتمال هست که صافی در لجن گیر کرده، یا قسمت مکش مسدود شده است.

 

5- پمپ بیش از حد داغ میشود:

در این حالت، به احتمال زیاد، جریان مایعات در داخل پمپ و یا خارج آن محصور شده است.

احتمالا پروانه از جای اصلی خود خارج شده است و باعث کاهش سرعت آماده بکار شدن پمپ شده، یا صافی مکش یا پورت گردش در پیچک احتمالا مسدود شده است.

و یا اینکه مسیری که پمپ به کمک آن هوای همراه مایعات را منتقل میکند یا دریچه خروج هوا یا مسیر تخلیه باز ممکن است مسدود شده باشد.

توجه کنید که هیچوقت پمپی که داغ کرده است را بلافاصله باز نکنید!

اجازه دهید پمپ قبل از باز کردن به قدری که بتوان آن را لمس کرد خنک شود، و حتی پس از خنک شدن هم مواظب باشید چون ممکن است در داخل پیچک پمپ فشار ناگهانی ایجاد شده باشد.

 

لظفا توجه داشته باشید که تعمیر پمپ آب نیاز به متخصص دارد و این مطلب صرفا جهت راهنمایی شما عزیزان در شناسایی بهتر مشکلات احتمالی و جلوگیری از مشکلات و هزینه های بیشتر است.

همچنین همواره تلاش کنید از همان ابتدا پمپ هایی از برند های معتبر همچون پنتاکس و با گارانتی خریداری کنید تا هزینه های نگهداری را به حداقل برسانید و بتوانید حتی در صورت بروز مشکل از خدمات پس از فروش شرکت نیز استفاده کنید.

باتشکر از توجه شما