شماره تماس: ۳۳۹۰۰۱۲۵-۰۲۱icon

عرضه و ساخت انواع بوسترپمپ

Banner booster pump

انتخاب براساس برندهای محبوب

بوسترپمپ

بوسترپمپ چیست؟

بوسترپمپ دستگاهی است که از اتصال  دو تا چند پمپ آب بصورت موازی ساخته میشود و برای تقویت فشار بکار میرود.
بطور کلی وظیفه بوسترپمپ ثابت نگه داشتن فشار آب در تمامی الگوهای مصرفی شبکه است. بدینگونه که اگر برای آبرسانی یک ساختمان 3پمپ را بطور موازی بهم متصل کرده باشیم، در ابتدا که هیچ افت فشاری وجود ندارد، همه پمپ ها خاموش اند، و زمانی که مصرف در ساختمان افزایش یابد، پمپ اول روشن میشود و شروع به تقویت فشار آب میکند؛ حال اگر دیگر واحدها هم همزمان شیر آب را باز کنند و مصرف بالا برود و پمپ اول نتواند فشار مورد نیاز را به تنهایی تامین کند، پمپ دوم روشن میشود، و به همین صورت با افزایش مصرف و افت فشار دیگر پمپها نیز به وارد مدار میشوند تا دبی و فشار آب را در حد معین شده نگه دارند.
در واقع بوسترپمپ ها براساس الگوهای مصرف آب تنظیم میشوند و برهمین اساس هم یا به مدار وارد و یا از آن خارج میشوند.
نکته: جهت مقایسه بوستر پمپ دور متغیر و دور تابت به “این مطلب” مراجعه فرمایید.

مزیت بوسترپمپ چیست؟

 1. یکی از بهترین مزیتهای بکار بردن بوسترپمپ کاهش مصرف انرژی و افزایش راندمان است، زیرا اگر برای تامین آب از یک پمپ بزرگ با هِد و دبی بالا استفاده کنیم، حتی برای افت فشارهای جزئی نیز پمپ با تمام قدرت شروع بکار میکند. درحالی که در بوسترپمپ این هِد و دبی را چند پمپ تامین میکنند و تا زمانی که نیاز به تقویت فشار تا آن حد نباشد سایر پمپهای سیستم خاموش میمانند. بنابراین میتواند به راحتی محدوده وسیعی از نوسانات مصرفی را با حداقل انرژی و استهلاک پوشش دهد.
 2. مزیت دیگر بوسترپمپ ها، امکان دائم کاری آنهاست، زیرا حتی زمانی که یکی از پمپها خراب شود دیگر پمپها بجای آن شروع به کار میکنند و در سیستم انتقال آب اختلالی ایجاد نمیشود، همچنین این مزیت باعث میشود که بتوان همزمان با کارکرد سیستم، آن را سرویس کرد.
 3. دیگر اینکه، بدلیل ساخته شدن بوسترپمپ از اجزای مختلف، میتوان اجزای آن را جدا و به راحتی در محل دیگری نصب کرد.
Water IconElectrical IconTank Icon

کاربرد بوسترپمپ:

 1. سیستمهای آتشنشانی و اطفاء حریق
 2. سیستمهای آبیاری و کشاورزی
 3. تامین آب در صنایع مختلف
 4. آبرسانی به مراکز تفریحی و سالن‌های عمومی
 5. آبرسانی به ساختمان‌های اداری و بیمارستان‌ها
 6. آبرسانی به ساختمان‌های مسکونی بلند و برج‌ها

 

انواع بوسترپمپ:

 • دور ثابت
 • دور متغییر

بوسترپمپ ها هم مانند هر پمپ آب دیگری میتوان به دو صورت دورثابت و دور متغییر تنظیم کرد که در حالت دورثابت، خاموش و روشن شدن هرپمپ را کلیدفشار (پرشِر سوئیچ) انجام میدهد بدینگونه که اگر آب در لوله وجود داشته باشد پمپ را روشن و اگر نداشته باشد پمپ را خاموش میکند. که هربار با روشن شدن پمپ، پمپ با تمام قوای خود شروع به کار میکند.

اما در بوسترپمپ دور متغییر، بجای کلیدفشار، سسنسور (پرشِر ترنسمیتر) بکار میرود که باتوجه به تنظیمات تعریف شده در تابوبرق، در افت فشارهای مختلف و با توجه به دبی مصرفی دور الکتروموتور را تغییر میدهد؛ بدینگونه که اگر در سیستم افت فشار کم باشد و نیاز به کارکرد پمپ با تمام توان نباشد، سنسور تنها به اندازه تقویت فشار موردنیاز پمپ را بکار می‌اندازد.

مهمترین برتری دور متغییر به دورثابت در سیستمهای آبرسانی، بالا بردن عمر مفید پمپ و سیستم آبرسانی است و موجب میشود پمپ آب تا سالیان سال به خوبی به کار خود ادامه دهد.

برای درک بهتر این مطلب کافیست تصور کنید که برای آبرسانی به یک ساختمان 12 طبقه، نیاز به پمپی با دبی 4HP است، که این فشار برای زمانیست که همه واحدها همزمان درحال مصرف آب باشند، حال اگر ما برای این ساختمان از سیستم دورثابت استفاده کنیم، و یکی از واحدهای همکف شیرآب را باز کند، پمپ با تمام توان خود (4 اسب بخار) شروع به پمپاژ آب میکند و فشار شدیدی از لوله‌ها خارج میشود که عموما باعث شکستن لوله‌ها، خرابی سیستم آبرسانی و شیرآلات میشود.

این درحالی است که در سیستم دورمتغییر، پمپها بسته به افت فشار کار میکنند و میتوانند از فشارهای پایین تا حداکثر توان ممکن خود را بدون وارد کردن آسیبی به سیستم ایجاد کنند.

تنها مشکل سیستمهای دور متغییر، قیمت بالای آنها نسب به سیستمهای دورثابت است، و به همین دلیل هم مصرف کنندگان بخصوص در ایران، برای صرفه جویی در هزینه‌ها عموما از نصب سیستم دورمتغییر خودداری میکنند، اما باید توجه داشت که درست است که سیستمهای دورمتغییر نیاز به صرف هزینه‌ی اولیه بیشتری دارند، اما در بلند مدت، هزینه‌های نگهداری و تعمیرات سیستمهای دورثابت را ندارند و در گذر زمان به صرفه ترند.
(جهت مقایسه کامل بوستر پمپ دور متغیر و دور ثابت کلیک کنید) 

اجزا اصلی بوسترپمپ:

 • الکتروپمپ (به تعداد خطهای مورد نیاز)
 • تابلوبرق
 • کلیدفشار/سنسور (بسته به نوع دور ثابت/متغییر بودن سیستم)
 • شاسی
 • مانومتر
 • لرزه گیر
 • کلکتور ورودی و خروجی
 • شیر صافی
 • شیر یکطرفه
 • شیر قطع و وصل
 • اتصالات
 • فلنج/ مهره ماسوره (بسته به درخواست مشتری و بزرگی بوسترپمپ)

 

سایر اجزای بوسترپمپ:

منبع

بکار بردن منبع در ساخت بوسترپمپ، بسته با کاربرد و درخواست متقاضی دارد و انتخاب حجم آن رابطه مستقیمی با نوع ثابت/متغییر بودن سیستم دارد، بطوری که برای بوسترپمپ دور ثابت باید برای هر واحد 10لیتر آب در نظر گرفت (مثلا اگر 30 واحد دارد یک منبع 300لیتری نیاز است)، ولی برای بوسترپمپ دور متغییر یک منبع کوچیک (بطور مثال 60متری) کافی است.

پمپ پیشرو (Jockey Pump)

در سیستمهایی که دبی مورد نیاز زیاد است، در ساخت بوسترپمپ از پمپهای بزرگ استفاده میکنند، اما همیشه نیاز به این حجم دبی نیست و مواردی پیش میاید که دبی مصرفی به حدی نیست که نیاز به پمپ های اصلی باشد، که در این شرایط از پمپهای جاکی یا پیشرو استفاده میکنند.
همچنین از آنجایی که این پمپهای اصلی پمپهای بزرگی هستند و انرژی و زمان زیادی برای شروع به کار کردن نیاز دارند، استفاده از پمپهای جاکی موجب صرفه جویی در انرژی و زمان میشود.

پمپ رزرو (Standby Pump)

در مصارفی که آبرسانی نقش حیاتی دارد و قطع آب میتواند مشکل آفرین باشد (مانند بیمارستانها و آتشنشانی)، نیاز هست که در سیستم بوسترپمپ، یک پمپ جایگزین نیز گذاشته شود، تا اگر زمانی یکی از پمپها خراب شد، پمپ رزرو وارد مدار شود و جای آن شروع به کار کند و در آبرسانی وقفه‌ای ایجاد نشود.