تماس با ما: 77520025-021icon

فروش پمپ اسید شویی کالمو | به همراه قیمت و مشخصات

Banner chemical pump

انتخاب براساس کاربری

همه چیز درباره پمپ اسید و سیالات شیمیایی

لطفا جهت دریافت لیست قیمت همکاری و خرید عمده با شرکت: ۷۷۵۲۰۰۲۵-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

پمپهای اسید و سیالات شیمیایی چیست؟

یکی از دلایل اینکه شما برای انتقال سیالات خورنده و اسیدی به پمپی مناسب نیاز دارید، به دلیل خطراتی ست که دراثر نشتی اسید جان افراد را میتواند تهدید کند.

اهمیت پمپ مخصوص اسید در انتقال سیالات شیمیایی:

اولین و مهمترین نکته در ارتباط به پمپاژ و انتقال سیالات شیمیایی و اسیدی، ایمنی نیروهای کار است، که اینکار تنها با جلوگیری از در معرض مستقیم با سیال و یا بخاراتش قرار گرفتن امکان پذیر است. پس بسیار مهم است که برای پمپاژ این سیالات ز تجهیزاتی استفاده کنید که بخوبی عایقبندی شده باشند و احتمال نشتی مواد را به محیط اطراف به حداقل برسانند.
آشنایی بیشتر با پمپ مگنتی: “پمپ مگنتی چیست و چه تفاوتی با دیگر پمپ‌های اسید دارد
این بدین معنی ست که اگر شما سیالی خورنده حال هرچند ضعیف را با پمپی نامناسب، مانند پمپ آب، پمپاژ کنید، در بهترین حالت، سیال باعث خورده شدن قطعات پمپ و درنهایت خرابی پمپ و سیستم پمپاژ شده و شما را متحمل خسارات گوناگونی میکند.

خطرات نشت اسید:

 • خورندگی: قطعا میدانید اولین و معمول ترین خطرات کار با اسید، خورندگی آن است که حداقل خسارت آن، خسارتهای مالی و خرابی تجهیزات میباشد. حال دیگر بسته به میزان آسیب پذیری فلزات محیط و غلظت اسید این خسارات میتواند شدید و یا خفیف باشند.
 • آسیب مستقیم: باید توجه کنید که زمانی که پمپ نشتی دارد، اسید ممکن است با فلزات سطوح واکنش دهد، و بخارات سمی تولید کند. مثلا سولفوریک اسید که یکی از پرکاربردترین و بیخطرترین مواد در صنعت است، برای انسان سمی است و سیستم تنفسی، چشمها، سیستم عصبی، دندانها و سیستم گردش خون را مورد هدف قرار میدهد
 • گاز هیدروژن: حتی اگر اسیدی که میخواهید پمپاژ کنید (مثلا سولفوریک اسید) در حالت طبیعی خود، یک ماده غیرقابل اشتعال باشد، اما با واکنش دادن با سطوح اطراف، قطعات فلزی و جاهایی که آب وارد میشود (مثل دریچه‌ها، دیگهای بخار و…) تولید گاز هیدروژن میکند، که این گاز بی آزار اگر در یک فضای بسته و راکد بماند، خطر انفجار ناگهانی را بدنبال دارد.
 • خطر سولفور دی اکسید: در زمان واکنش نشان دادن سولفوریک با فلزات، یکی دیگر از ترکیباتی که ممکن است تولید شود، سولفور دی اکسید است، که این ترکیب شدیدا قابل اشتعال بوده و ریسک آتش گرفتن آن بسیار زیاد است.
 • گازهای سمی: در کاربریهایی مانند اسیدشویی فلزات، که اسید استفاده شده جمع آوری میشود و دوباره مورد استفاده قرار میگیرد، اگر اسید جمع آوری شده با ذرات فلزی خورده شده همراه باشد، این ذرات میتوانند دوباره فعال شوند و طی فرآیندهایی با اسید تولید بخارات و یا گازهای سمی کنند.

فروش انواع پمپ اسید و سیالات شیمیایی و خاص

انواع پمپ اسید و تفاوت آنها:

 1. پمپ مگنتی

  پمپ مگنتی، به کمک مجموعه مگنتها و ایجاد دوران مغناطیسی و انتقال آن به پروانه‌ها کار میکند؛ در این مدل پمپها بدلیل یکپارچه بودن بخش اُ-رینگ و بخش مرطوب پمپ (بخش در ارتباط با سیال)، امکان نشتی در آن صفر بوده و 100% عایق میباشد. همچنین در پمپ مگنتی، مگنتها و یاتاقانها از جنس فلزات سنگین، مانند کاربید سیلیکو، کبالت ساماریوم و یا انکونل میباشند که دربرابر خوردگی بسیار مقاومند. در حال حاضر تکنولوژی پمپ مگنتی، نسبت به مدلهای شفت دار بدلیل برتری آنها در عایقبندی، طرفدار بیشتری دارد.

 2. پمپ شفت دار دوجداره

  پمپ دوجداره با اینکه بین سایر مدلها ارزانتر بوده و بدلیل قیمت مناسب، مشتریهای بیشتری را بسمت خود میکشاند، اما با توجه به ماهیت سیالات اسیدی و آسیب رسانی ذاتی آنها، این پمپها، حتی با عایقبندیهای پیشرفته کنونی، عموما بطور ناگهانی خراب میشود و سیال را وارد محفظه داخلی پمپ میکند، که اگر بلافاصله تعمیر نشود و پمپ بصورت فاجعه باری خراب شود و اسید را وارد محیط اطراف کند، محیط کار دیگر امن نخواهد بود و نیاز به اقدامات جدی دارد.
  نکته: اصولا، قیمت پمپ مگنتی همیشه بیشتر از پمپ شفت دار است، اما این در حالی است که خریداران با تهیه پمپ مگنتی دیگر ملزم به پرداخت هزینه‌های اضافی برای مراقبت و نگهداری از سیستم پمپاژ (مانند سرویس کردن، تمیز کردن و حوادث غیرقابل پیشبینی) نیستند، و در نهایت پمپ‌های مگنتی در بلند مدت معقول‌تر و به صرفه‌تر میباشند.

 3. پمپهای AODD

  معمولا برای پمپاژ سیالات اسیدی از پمپهای دیافراگمی از نوع هوا-کار (AODD) استفاده میکنند. این پمپها از نظر مواد سازنده چه در بخش بدنه و چه بخش داخلی (در تماس با سیال) بسیار انعطافپذیر بوده و خرابی و نشتی آن میتواند از پارگی دیافراگم باشد که میتوان آن را به راحتی با قطعه جدید تعویض کرد.

 4. دوزینگ پمپ

  در جاهایی که نیاز به دوزینگ باشد، پمپهای پرستالیتیک میتوانند یک جریان قابل اعتماد و دقیق را محیا کنند.این پمپها با داشتن رنج وسیع ورودی و جنس فلنچ از موادی مانند EPDM و PVDF، میتوانند برای یک نوع خاص سیال اختصاصی شوند و همواره یک پمپاژ یکپارچه را داشته باشند. تنها نکته‌ای که در رابطه با پمپ‌های دوزینگ باید مورد توجه قرار دهید، احتمال پارگی شیلنگ ورودی است که در این حالت ممکن است سیال با روغن روان کننده ترکیب شود که در این حالت مهم است که از روانکننده‌ای استفاده کنید که با سیال همسازی داشته باشد.

 5. پمپ مخصوص اسید با دمای بالا:

  معمولا، برای سیالات اسیدی از مواد غیرفلزی مانند PP، PE، PTFE، EPDM و FPM استفاده میکنند، اما محدودیت آنها در دماهای بالا و غلظتهای زیاد است.
  فعالیت اسید با بالا رفتن دما افزایش مییابد، در نتیجه باید اطلاعات دقیقی از غلظت اسید و شرایط کاربری در دست داشت، زیرا در کاربریهایی که دما و غلظت اسید زیاد است، باید از آلیاژهای سنگین مانند تیتانیوم، دوبلکس و هاستلوی که برای مقاومت شیمیایی و تحمل افزایش دما فرموله شده‌اند استفاده کرد.
  در جاهایی که هم غظت اسید و هم دمای آن بسیار زیاد است (بالای 200oc)، مواد خاصی همچون آلیاژ چُدن/سیلیس را میتوان مورد استفاده قرار داد.

پمپ اسید باید از مواد سازگار ساخته شده باشد. و انتخاب این مواد کاملا به غلظت اسید و دمای سیال بستگی دارد. مثلا در تولیدات باتری که اسید رقیق است، استینلس استیل میتواند به سرعت دچار خوردگی شود.

نکات مهم در ترکیب و مخلوط کردن اسید:

برای ترکیب و مخلوط کردن محلولهای حاوی اسید، سیال را میتوان با یک پایه همگن و توسط میکسرهای این‌لاین (In-Line) ترکیب کرد؛ این مخلوط کن‌های استاتیک (ثابت) به سری زنجیره‌ای از مخلوط کنهای چرخشی میگویند که درون سیستم لوله کشی قرار میگیرد و با ایجاد آشفتگی و نیروهای برشی موجب مخلوط شدن سیالات میشود.
همچنین سیالات را میتوان با استفاده از مخزن، و به کمک پروانه‌‌هایی چرخشی نیز مخلوط کرد، که در هر دو حالت این روشها، نیاز به انتخاب صحیح و مناسب مواد سازنده برای بخشهایست که در تماس با سیال است.

اسید و ماده شیمیایی:

یکی از رایجترین مواد شیمیایی که در صنایع گوناگونی از جمله کاغذسازی، کودسازی، صنایع نفتی و پتروشیمی و… بکار میرود سولفوریک اسید است. که این اسید میتواند صاف و یا ابری باشد و یک ماده شیمیایی بسیار پایدار و غیرقابل اشتعال است.

سولفوریک اسید فعال بوده، و با غلظتهای مختلف در واکنشهای شیمیایی تولید میشود که بسته به غلظتش، یک محدوده SG از 1-2  دارد.

 

سولفوریک اسید در صنایع:

 • تولیدات هیدروکلرولیک، نیتریک و فسفریک اسید
 • تولید کودهای فسفات (در طی روند تولید سولفوریک به فسفوریک اسید)
 • تولیدات پتروشیمی (حذف ناخالصی‌ها توسط اسید)
 • صنایع کاغذسازی (از سولفوریک به عنوان بخشی از نسل کلرین دی اکسید و برای تصحیح pH استفاده میکنند)
 • سفیدکردن شکر
 • تصفیه فاضلابها
 • تولیدات نساجی مصنوعی مانند فیبرهای سلولزی
 • اسیدشویی فلزات
 • کاتالیزور برای نفت خام و تولیدات پتروشیمی
 • ماده اولیه در سمپاشی سیب زمینی
 • تولید ریون (ابریشم مصنوعی) به عنوان معرف در تولیدات خمیر چوب