تماس با ما: 77520025-021icon

عرضه انواع موتور برق گازی ، دیزلی و بنزینی | به همراه قیمت و مشخصات

Banner generator

همه چیز درباره ژنراتور و موتور برق

ژنراتور و موتور برق چیست؟

ژنراتور که به آن Generator یا Genset هم میگویند، ترکیبی از موتور دیزلی و ژنراتور الکتریکی است که انرژی حاصل از سوختن سوخت را به نیروی الکتریکی تبدیل میکند. عموما ژنراتورها بگونه‌ای طراحی شده‌اند که با سوخت دیزلی کارکنند، ولی برخی از مدلها با دیگر سوختها همچون گاز طبیعی، بنزین و دیگر سوختهای مایع هم کار میکنند.

از موتورژنراتور در مکانهایی که به انشعابات برق شهری متصل نیستند، و یا نیاز به برق اضطراری دارند استفاده میشود. بگونه‌ای که در برخی مکانها که قطعی برق ممکن است موجب خسارت ویا از کار افتادن تجهیزات مهمی شود (مانند بیمارستانها) وجود یک ژنراتور برای چنین شرایطی ضرروری است.

حال جدای از ژنراتورهای بزرگ و کاربریهای خاص، ژنراتورهای کوچکتر که به آنها موتوربرق میگویند، برای کاربریهای خانگی و عمومی بکار میروند. این موتور برق‌ها بدلیل حجم کمتری که نسبت به ژنراتورهای بزرگتر دارند و قابل حمل بودنشان، برای کاربریهای بسیاری مناسبند.

 

کاربرد موتور برق:

 • تولید برق در ویلاها و خانه‌های خارج از شهر
 • تولید برق در زمان قطعی
 • تولید برق برای عشایر
 • کمپینگ و طبیعت گردی
 • شارژ باطری

 

انواع موتور برق:

عموما موتور برق‌ها را براساس نوع سوخت مصرفی دسته‌بندی میشوند، که به سه دسته اصلی موتور برق دیزلی (گازوئیلی)، موتور برق بنزینی و موتور برق گازی تقسیم میشوند، که هرکدام مزایا و معایب خود را دارد:

 1. موتور برق دیزلی (گازوئیلی)

  این نوع موتور برق ها همانطور که از اسمشان پیداست با گازوئیل کار میکنند و میتوانند توان‌های بالا را تولید کنند. اما بدلیل گران قیمت بودن گازوئیل در توان‌های کوچک اقتصادی نبوده و بیشتر برای مصارف صنعتی و کاربری‌های بزرگ به کار میرود. جدای از اینکه قیمت موتور برق گازوئیلی بیشتر از سایر مدلها میباشد.

  یکی از دیدگاه‌های اشتباه درباره موتور برق دیزلی تولید دود زیاد آن بوده، که کاملا اشتباه است. زیرا اگر موتور برق سالم باشد دود نمیکند. اما باید توجه داشته باشید که این موتوربرق‌ها نسبت به دیگر مدلها برای کارکرد صحیح نیاز به نگهداری و سرویس بیشتری دارند.

  همچنین دیدگاه اشتباه بعدی، سروصدای زیاد موتور برق دیزلی میباشد، که ربطی به نوع سوخت مصرفی آن ندارد، بلکه بدلیل ابعاد آن است. زیرا از این موتور برق‌ها بیشتر برای مصارف صنعتی و تولید توان‌های بالا استفاده میکنند که طبعا موتوربرق‌های بزرگتر نسبت به موتور برق خانگی صدای بیشتری تولید میکنند. و امروزه این مسئله هم با طراحی کاورهایی به نام “کانوپی” حل شده است و تولیدکنندگان با قرار دادن ژنراتور درون این کاورها صداهای اضافی آن را کاملا گرفته‌اند.

 2. موتور برق بنزینی

  موتور برق بنزینی یکی از پرطرفدارترین مدل‌ها بین سایر موتوربرق‌هاست. این موتور برق بدلیل مصرف بنزین که در همه‌جا یافت میشود و از آنجایی که قیمت موتور برق بنزینی کمتر از دیزلی‌ست فروش بیشتری نیز دارد. اما عموما برای توان‌های پایین به کار میرود و برای کاربریهای خانگی تا نیم صنعتی مناسب است.

 3. موتور برق گازی

  این مدل موتور برق بدلیل استفاده از گاز شهری یا LPG هزینه مصرفی بسیار کمتری دارد ولی از دیگر مدل‌ها کم کاربردتر است زیرا کمتر مورد اطمینان قرار میگیرد و این احساس را ایجاد میکند که احتمال انفجار آن بالاست (که اینگونه نیست). همچنین این مدل بدلیل استفاده از گاز، ممکن است نتواند نیروی الکتریکی مورد نیاز را تامین کند و تنها برخی شرکت‌ها از این موتور برق استفاده میکنند ولی قیمت موتور برق گازی از دیگز مدل‌ها مناسبتر است.

پینوشت: همچنین موتور برق ها بسته به نوع سیستم روشن کننده، میتوانند همراه با استارتر و یا هندلی باشند.

عرضه انواع موتور برق گازی ، دیزلی و بنزینی | به همراه قیمت و مشخصات

تفاوت موتور برق AC و DC:

 1. موتور برق AC

  این مدل موتور برق‌ها همانطور که از اسمشان پیداست جریان متناوب و یا Alternating Current تولید میکنند و تقریبا تمامی وسایل کوچک الکتریکی خانه مانند، غذاساز، آبمیوه‌گیر، جاروبرقی و… از برق AC استفاده میکنند.

 2. موتور برق DC

  این مدل نیز جریان مستقیم یا Direct Current تولید میکنند که جریان ولتاژ ثابت بوده و با گذشت زمان تغییر نمیکند و عموما این موتوربرق‌ها سایز بزرگتری دارند و برای سیستم‌های بزرگتر به کار میروند. همچنین تمامی باطری‌ها و پیل‌های الکتریکی جریان DC تولید میکنند و برای شارژ شدن هم به همین نوع جریان نیاز دارند.

 

اجزای تشکیل دهنده موتور برق:

 • موتور
 • تولید کننده برق
 • تنظیم کننده ولتاژ
 • پنل کنترل
 • سیستم سوخت
 • سیستم روغن کاری
 • سیستم خنک کننده
 • خروجی

 

نکات مهم در انتخاب موتور برق:

میتوان گفت مهمترین چیزی که باید پیش از انتخاب یک موتور برق به آن توجه کنید، توان و میزان برق مصرفی است، که همانطور که میدانید، این کاملا به نوع وسیله و کاربری که میخواهید بستگی دارد؛ بعنوان مثال، اگر تنها میخواهید چراغ و وسایل کوچک خانگی را روشن کنید، یک موتور برق 1 کیلووات برای شما کافی است، اما اگر بخواهید وسایل پرمصرفی همچون یخچال و پمپ آب را با آن روشن کنید به موتور برقی با توان بیشتر نیاز دارید.

نکته مهم: باید توجه داشته باشید که هر وسیله الکتریکی برای استارت خوردن، برقی بیشتر از میزان مصرف همیشگی‌اش میکشد، یعنی اگر وسیله شما برای کار کردن به 5 کلیووات توان نیاز داشته باشد، در لحظه استارت برقی بیشتر از 5 کیلووات را میکشد که اگر موتور برق توان تولید آن را نداشته باشد، یا وسیله اصلا روشن نمیشود یا به ژنراتور فشار آورده و سبب آسیب جدی به آن میشود.

پس جدای از میزان برق مصرفی دستگاه، زمان خرید موتور برق و یا ژنراتور حتما با عامل فروش در مورد این موضوع مشورت کرده تا در آینده بامشکل مواجه نشوید.