تماس با ما: 77520025-021icon

عرضه انواع کارواش خانگی و صنعتی | به همراه قیمت و مشخصات

Banner washer

دستگاه کارواش

اگر شما هم از سابیدن‌های بی پایان و سرو کله زدن با مواد شوینده پردردسر خسته شده‌اید، قطعا بهترین انتخاب برای شما یک دستگاه کارواش است!
امروزه خیلی از افراد دیگر برای تمیزکاری‌های روزمره خود نیز از دستگاه‌های کارواش استفاده میکنند، دستگاهی که به کمک موتور جت خود فشاری حدود 1500 تا 3000 PSI تولید میکند و برای تمیزکردن حیاط، محوطه، ماشین، مبلمان باغی، دستگاه گریل و هر سطحی که بیرون از خانه باشد فوق العاده است.

کارواش چیست؟

شاید برایتان زیاد پیش آمده باشد که جدای از سعی بسیار، بعضی از کثیفی‌ها به سادگی پاک نمیشوند و هرقدر هم تلاش کنید آن لکه هنوز درجای خود باقی مانده است! که در این شرایط یک دستگاه کارواش خانگی به یاری ما می آید و کارها را برای ما آسان و سرگرم کننده میکند!
این دستگاه با مجهز شدن به یک پمپ، آب را، حال چه سرد چه گرم، با فشار خیلی زیادی در یک جهت خاص خارج میکند و آب خارج شده با فشار قوی حتی سمج‌ترین کثیفی‌ها را جدا کرده و از بین میبرد و از آنجایی که تنها از آب استفاده میکند به سطوح سخت آسیب نمیرساند و باعث خرابی نمیشود.
اما چطور دستگاه کارواش تنها با آب میتواند همه چیز را تمیز کند؟ شاید این سوال عجیب باشد، اما پشت آن یک دلیل علمی وجود دارد و آن ماهیت مولکول‌های آب است؛ همانطور که اکثریت میدانیم مولکول‌های آب دارای خاصبت قطبی هستند و یک سر آن بار مثبت و سر دیگرش بار منفی دارد، پس طبعا علاقه دارند که به اجسام با بار مخالف بچسبند و جهت گیری کنند. برای همین هم ترکیبات صابونی و شوینده‌ها با شکستن چربی‌ها به آب کمک میکنند که راحتتر به کثیفی‌ها بچسبد و آنها را با خود بشوید.
نکته: با اینکه کارواش ها تنها از آب استفاده میکنند اما بدلیل فشار تولیدی خیلی بالا ممکن است باعث فرو رفتن، خراش، و یا پریدن رنگ میشوند! توصیه میکنیم پیش از شروع کار خود کارواش را روی بخشی از سطح موردنظر که دید ندارد امتحان کنید و اگر مشکلی وجود نداشت کل سطح را با آن بشویید.

اجزای تشکیل دهنده کارواش خانگی:

کارواش ها برخلاف صدای تولیدیشان، دستگاه‌هایی تقریبا ساده هستند که تنها آب را با قدرت زیاد پمپاژ میکنند! یک کارواش آب را از شیر آب خروجی میگیرد، به کمک الکتروموتور خود، پمپ را به گردش در میاورد، و پمپ، آب را با فشار زیاد از نازل سر تفنگی خارج میکند که این نازل‌ها بسته به نوع کاربری و هدف مورد نظر میتوانند متفاوت باشند. (مطالعه مطلب انواع نازل کارواش و کاربری هریک)

موتور بنزینی : کارواش‌های بنزینی برای به حرکت در آوردن پمپ به یک موتور بنزینی مجهز شده‌اند که با سوزاندن بنزین موجب بکار افتادن دستگاه میشوند. موتور بنزینی ها براساس میزان تراکم محفظه برحسب متر مکعب (CC) اندازه‌گیری میشوند و هرچه یک موتور بنزینی CC بیشتر داشته باشد یعنی بزرگتر بوده و قدرت بیشتری تولید میکند.

الکتروموتور : کارواش‌های الکتریکی برای تامین انرژی لازم جهت به حرکت در آوردن پمپ به یک الکتروموتور مجهز شده‌اند که قدرت این موتورها براساس وات (W) یا آمپر (A) تعریف میشود. حال بطور کلی در کارواش‌ها دو نوع الکتروموتور بکار میرود که در زیر آنها را باهم مقایسه میکنیم

    • الکتروموتور معمولی / زغالی (کمترین $ قیمت): این الکتروموتورها بسیار سبک بوده و نسبت به قیمت کمی که دارند برای کارهای کوچک بسیار مفید و کارآمدند اما میتوانند صدای زیادی تولید کنند.
    • الکتروموتور القایی ( قیمت $$ متوسط): این نوع الکتروموتور یک موتور با کیفیت است که در قبال پول بیشتری که برای آن میپردازید عملکردی بالا و عالی به شما ارائه میدهد، علاوه براین این موتورها بسیار کم صدا بوده و دوام زیادی دارند.
    • الکتروموتور با واترکولینگ (قیمت $$$ بالا): این الکتروموتورها بدلیل سیستم خنک کننده آبی که برای آنها تعبیه شده عمر زیادی دارند، و با وجود قیمت بالا قابل اطمینان ترند (بدلیل گران بودن این سری الکتروموتورها از آنها تنها برای مصارف صنعتی و کارهای بزرگ استفاده میکنند زیرا تهیه آنها برای کارهای کوچک و خانگی به صرفه نیست)

پمپ : بیشتر دستگاه های کارواش برای مصارف خانگی عموما از پمپ های محوری هستند (پمپهایی با کیفیت متوسط)، حال برای مصارف سنگین که نیاز به پمپهای قویتر است پمپهای پیستونی (از نوع جابجایی مثبت) بکار برده میشوند که این پمپها بسته به کاربری که برایش طراحی شده‌اند میتوانند دارای دو تا چند پیستون داشته باشند. و در آخر کوچکترین و پمپهایی که در ساخت کارواش بکار میبرند و البته ضعیفترین آنها پمپ‌های چرخشی هستند.

    • پمپ چرخشی (کمترین $ قیمت): طول عمر این پمپها اگر تنها 2ساعت در هفته کار کنند 3سال تخمین زده شده است و قابل تعویض یا تعمیر هم نیستند و درصورت خراب شدن باید به فکر تهیه یک کارواش جدید باشید.
    • پمپ محوری (قیمت $$ متوسط): طول عمر این پمپها حدودا 2 الی 3 برابر پمپهای چرخشی است.
    • پمپ پیستونی (قیمت $$$ بالا): برای دائم کاری و کارهای سنگین طراحی شده‌اند. بهترین حالت این است که از سه پیستون و یا بیشتر تشکیل شده باشند و عمر بالایی دارند که حدود 10 برابر پمپهای محوری است و اگر بخوبی از آن مراقبت کرده و سرویس دوره‌ای شود میتواند حتی بیشتر از این هم عمر کند.

محفظه آب گرم / آب سرد : قطعا اب گرم بهتر از آب سرد تمیز میکند و یک کارواش که با آب گرم کار میکند دارای یک محفظه جداست که در آن آب را جمع کرده و توسط هیتر آن را تا دمای حدود 60 درجه سانتی گراد گرم میکند. این سری کارواش‌ها عموما حدود 1500 دلار از کارواشهایی که تنها با آب سرد کار میکنند گرانترند.

شلنگ : امروزه شلنگ کارواش های در اندازه، قطر و جنس های مختلفی تولید و عرضه میشوند. اما متداول ترین آنها شلنگ هایی به قطر ¼ اینچ است حال در میان متخصصان شلنگ سه هشتم اینچ بیشتر طرفدار دارد زیرا این امکان را میدهد که آب با نرخ جریان بیشتری از دستگاه خارج شود و کارها را سرعت ببخشد.
در رابطه با جنس شلنگ کارواش هم عموما از شلنگ های پلاستیکی بکار میبرند و در بسته بندی خیلی از کارواش ها از جمله کارواشهای بنزینی هم از این نوع شکلنگ قرار داده میشود. اما اگر شما بخواهید میتوانید با صرف 200 دلار بیشتر شلنگ دستگاه خود را به نوع پلی اورتان تغییر دهید که انعطاف پذیری بسیار بیشتری داشته و با وجود وزن سبکشان دوام خیلی بالایی دارند.

نازل ها : در کار با کارواش ها نازلها اهمیت بسیار زیادی دارند و جدای از فشار تولیدی پمپ، یک نازل تنظیم کننده اصلی کار شماست. (راهنمای کامل انواع نازل کارواش و کاربرد هر یک)
به عنوان مثال یک نازل 0 درجه (قرمز) سبب خروج آب بصورت سوزنی میشود که فشار بسیار زیادی ایجاد میکند و برای بسیاری از سطوح و کاربردها خطرناک است، درحالی که نازل 40 درجه (سفید) آب را مانند یک بادبزن پخش میکند و تقریبا برای همه مصارف کارآمد بوده و برای شستشوی شیشه، ماشین و دیگر سطوح حساس ایده‌آل است.
یکی از پر طرفدارترین نازل‎ها در بازار امروزی نازل‌های توربو چرخنده اند که میتوانند از 0 درجه تا 3000 rpm تنظیم شوند و دست شما را برای انجام هرکاری (مثلا ایجاد پاشش 25 درجه با فشار تولیدی یک نازل 0 درجه) باز بگذارند.

تجهیزات جانبی : بیش از 10 ها اتصالات و اجزای جانبی وجود دارد که هریک به نوعی شما را در انجام هر چه بهتر کارتان یاری میدهد. یکی از محبوب ترین این تجهیزات جانبی تمیزکننده سطوح است که از دو نازل چرخنده به همراه یک محفظه گرد ساخته شده است و کار تمیز کردن سطوح صاف و وسیع را بسیار راحت و سریع کرده است.
یکی دیگر از اجزای جانبی که برای کارواش ها طراحی شده است برس های شستشوست که به شما این امکان را میدهد تا بتوانید بدون نیاز به بکار بردن نازل های فشار قوی و صدمه زدن به سطوح مورد نظر، کثیفی و گل و لای را با فشار کم آب به راحتی جدا کنید.

میشود گفت همه کارواش‌ها به یک نوع کار میکنند و عملکرد همه آنها یکی است اما خب مسلما نمونه‌های گران‌تر آن میتوانند فشارهای بالاتری ایجاد کنند و قدرت تمیزکنندگی بهتری ارائه دهند.

نمایش اجزای درون دستگاه کارواش:

عکسی که میبینید یک نسخه بسیار ساده شده از کارواش است؛ بطور کلی کارواش‌های امروزی اجزای پیچیده زیادی دارند مثلا به جای یک پمپ از دو تا چند پمپ تشکیل شده‌اند، و دیگر به سادگی که تصور میرفت نیستند، مثلا در مدل‌های امروزی تمام قسمت‌هایی که با آب سروکار دارند کاملا ایزوله شده‌اند تا از بخش‌های الکتریکی کاملا مجزا باشند و خطرات اتصالی و برق گرفتگی را به حداقل ممکن برسانند.
حال همانگونه که در عکس میبینید، بخش‌های اصلی کارواش بصورت رنگی جدا شده‌اند تا تفکیک آنها برای شما راحتتر باشد و این بخش‎ها عبارتند از:

 1. رنگ زرد: محفظه اصلی و بدنه کارواش
 2. رنگ قرمز: الکتروموتور
 3. رنگ صومه‌ای: فویل پلاستیکی ایزوله
 4. شفت مرکزی (منتقل کننده نیروی الکتروموتور به پمپ)
 5. رنگ خاکستری: پمپ آب؛ با چرخش موتور پمپ شروع به حرکت بصورت جلو و عقب میکند تا بتواند آب را با فشار بیشتری پمپاژ کند، حال در بسیاری از مدل‌ها چند پمپ قرار داده شده است که در اینجا برای سادگی تنها یکی از آنها مشخص شده است.
 6. رنگ نارنجی: پیستون پمپ، جایی که آب وارد و با فشار به بیرون پمپاژ میشود.
 7. رنگ آبی: لوله آب جهت مکش و پمپاژ آب به داخل و خارج دستگاه.
اجزای درون دستگاه کارواش

اصطلاحاتی که پیش از خرید یک کارواش باید بدانید:

GPM : Gallons per Minute یا گالون در دقیقه یکی از رایج‌ترین واحدهای اندازه‌گیری نرخ جریان است. هرچه جریان بیشتر باشد یعنی زمان کمتری برای تمیز کردن یک محل مشخص لازم است. افراد حرفه‌ای اصولا کارواش‌هایی با GPM بالا خریداری میکنند که بتوانند کارهای بیشتری در طول روز به انجام رسانند.
PSI : Pounds per Square Inch یا پوند در اینچ مربع که نشان دهنده میزان فشاری است که دستگاه میتواند تولید کند و این مقدار برای عموم کارواش‌ها عددی بین 1000 تا 3500 PSI میباشد. البته توجه کنید که فشار تولیدی ذکر شده تنها فشاریست که دستگاه با آن آب را به بیرون هل میدهد و فشار آبی که به سطح وارد میشود بستگی نزدیکی با نوع نازل کارواش و فاصله‌ی بین خروجی لانس و سطح موردنظرتان دارد.
CP : Cleaning Power یا قدرت تمیز کنندگی دستگاه (که به آن واحد تمیزکنندگی هم میگویند) از ضرب GPM در PSI بدست می‌آید و یک اصطلاح عامیانه است برای اینکه بفهمند قدرت پاک کنندگی دستگاه در چه حدی است یا بطور ساده‌تر میشود به کمک آن فهمید شما به کمک کارواش مدنظر چقدر کار میتوانید انجام دهید.

عملکرد کارواش: یک کارواش چگونه کار میکند؟

1: با روشن کردن کارواش الکتروموتور روشن شده و دستگاه شروع به کار میکند.
2: آب سرد از طریق شیرآب و توسط یک شلنگ فیلتر شده و وارد دستگاه میشود.
3: اکتروموتور یا موتور دیزلی پمپ را به گردش در میاورد و سبب گردش آب در دستگاه میشود. (در بعضی از کارواش‌ها آب در یک محفظه ایزوله به دور موتور میچرخد که اینکار سبب خنک شدن موتور و کاهش صدای تولیدی میشود)
4: موتور از طریق حرکت دادن یک صفحه گردان، سبب بالا و پایین رفتن پیستون‌ها میشود.
5 و 6: با حرکت پیستون‌ها نیروی مکش لازم جهت کشیدن آب به محفظه ایجاد میشود.
7: و با بالا رفتن دوباره پیستون فشار کافی برای بیرون راندن آب ایجاد میشود که آب را به بیرون میراند.
8 و 10: مواد شوینده از طریق یک شیلنگ به محفظه تزریق میشود و با آب مخلوط میگردد. (برخی از کارواش‌ها در این مرحله آب را حرارت هم میدهند و به دمایی بین 50 تا 70 درجه سانتی گراد میرساند)
9: در نهایت پمپ مخلوط آب را (چه از نوع سرد چه گرم) با فشار زیاد به سمت شیلنگ خروجی هدایت میکند که وجود یک نازل با منفذ ریز به افزایش فشار آب کمک میکند. این افزایش فشار نه تنها به تمیزکردن کمک بزرگی میکند بلکه مصرف آب را نیز تا 80 درصد کاهش میدهد.

عملکرد کارواش خانگی

مزایای داشتن یک کارواش:

 • در زمان صرفه جویی کنید

  با داشتن یک کارواش، دفعه بعد که خواستید ماشین خود را بشویید میتوانید این کار را با مصرف آب 5برابر کمتر و صرف زمان 5 برابر کمتر انجام دهید، جدای از اینکه دیگر نیاز نیست برای پاک کردن لکه‌های دور از دسترس خم شوید و تنها کافیست سر لانس را به سمت آن ناحیه بگیرید تا کارواش این کار را برای شما انجام دهد.
  اما چرا 5برابر؟؟؟
  – یک شیر آب میتواند میزان 8GPM آب را با فشاری حدود 60PSI محیا کند که قدرت تمیزکنندگی آن 480 واحد میشود
  – یک کارواش خانگی متوسط نیز میتواند میزان 1.6GPM آب را با فشاری حدود 1500PSI محیا کند که قدرت تمیزکنندگی آن 2400 واحد میشود
  در نتیجه یک دستگاه کارواش خانگی متوسط میتواند با مصرف آب 5برابر کمتر قدرت تمیزکنندگی 5برابر بیشتری ارائه دهد.
  علاوه براین دلیل دیگری که کارواش‌ها را در تمیزکردن بسیار کارآمد کرده است وجود تجهیزات جانبی آن است که میتوان به کمک این اتصالات تمیزکاری را بسیار راحتتر و سریع تر کرد.

 • در هزینه های خود صرفه جویی کنید

  داشتن یک کارواش به سه نوع شما را یاری میکند که در هزینه ها صرفه جویی کنید و پول خود را هدر ندهید:
  1- آب کمتری مصرف کنید قبض کمتری هم پرداخت میکنید! از آنجایی که کارواش‌ها نسبت به شیرآب و روش شستشوی سنتی آب خیلی کمتری مصرف میکنند درنتیجه باعث میشوند که قبض آب شما به مراتب کمتر شود.
  2- خرید یک کارواش تنها هزینه‌ای حدود 100 تا 400 دلار دارد اما استخدام یک نفر برای تمیزکردن محوطه و دیوارهای ساختمان میتواند 100 تا 150 دلار هزینه داشته باشد و حتی اجاره یک کارواش هم روزی 80 دلار است.
  3- با تمیز نگداشتن محیط اطرافتان مثل محوطه، راهرو، پارکینگ، انباری، وسایل گریل و مبلمان باغی و…، عمر آنها را افزایش دهید و از هزینه‌های اضافی تعمیرات و در برخی موارد تعویض آنها را به حداقل ممکن برسانید.

 • زحمتتان را کمتر کنید

  برای تمیز کردن یک سطح که با دوده و چربی قدیمی پوشیده شده است شما نیاز دارید که ساعت‌ها آن محل را بسابید و در نهایت هم به تمیزی که دلتان میخواست نمیرسد اما به کمک یک کارواش خانگی و مایع شستشوی مناسب شما میتوانید تمام این دردسرها را به کارواش بسپارید حتی سرسخت‌ترین کثیفی‌ها را در کسری از ثانیه تمیز کنید.

 • ارزش خانه و وسایل خود را بالا ببرید

  اگر قصد فروش خانه و هرچیزی را دارید که نیاز هست مشتریان از آن بازدید کنند شک نکنید تمیز کردن و آراستن ظاهرش به ارزش مالی آن می‌افزاید و احتمال فروش رفتنش را افزایش میدهد.

 • تمیزکاری را هیجان انگیز کنید

  با داشتن این اسباب بازی جدید (کارواش خانگی) دیگر تمیز کردن بیرون برایتان جذاب میشود. فرقی نمیکند با چه سطحی سرو کار دارید، بتون، چوب، پلاستیک، فلز و… تا زمانی که کثیفی روی آن وجود داشته باشد تمیز کردنش کاری هیجان انگیز و مرفح است.

 

معایب کار با کارواش:

کارواش‌ها واقعا میتوانند سطوح را بخوبی تمیز کنند ولی یک سری مشکلات هم دارند:

 • آب بسیار زیادی مصرف میکنند! (معمولا چیزی بین 4 تا 8 لیتر آب در دقیقه)، و برای همین اگر نمیخواهید سیلاب راه بیندازید شما به یک راهکار برای تخلیه آب نیاز دارید.
 • سروصدای زیادی دارند! کارواش‌های خانگی صدایی حدود 75 تا 90 dBA ایجاد میکنند که این میتواند برای خیلی‌ها آزاردهنده باشد.
 • میتوانند هرچیزی که اطرافشان باشد، حتی خودتان را، بسیار کثیف کنند! خیلی دقت کنید که به چه جهتی دارید فشارآب را هدایت میکنید زیرا اگر جریان کارواش جهت خاصی نداشته باشد، همه کثیفی‌های جدا شده را به اطراف پرتاب میکند! پس اگر میخواهید تمیزکاری‌های بعدش را به حداقل برسانید، اتصالات مناسب را خریداری کنید و سعی کنید از لباس‌ها و چکمه‌های ضدآب استفاده کنید.
 • با اینکه این دستگاه‌ها بسیار با دقت طراحی و تولید شده‌اند و قسمت‌های الکتریکی آن کاملا ایزوله شده‌اند، اما باز هم هرجایی که آب و الکتریسیته باشد خطر نیز وجود دارد، پس سعی کنید نهایت ایمنی را بکار بگیرید مگر اینکه از موتور دیزلی استفاده میکنید.

 

دیگر مطالب مفید در رابطه با کارواش ها:

مطالب مرتبط: