تماس با ما: 77520025-021icon

عرضه انواع پمپ آب خانگی | به همراه قیمت و مشخصات

پمپ آب خانگی

پمپ آب خانگی چیست؟

پمپ آب خانگی بطور کلی به دستگاهی گفته میشود که انرژی الکتریکی (الکتروموتور) را به انرژی مکانیکی (پمپ) تبدیل کرده و با به گردش در آوردن پروانه‌ها، موجب تقویت فشار و انتقال سیال میشود.

حال در ساختمانها و مناطق مسکونی، چون حالت عادی، آب به قسمتهای دور از انشعاب اصلی (لوله آب شهری) و طبقات بالاتر نمیرسد، نصب یک پمپ آب خانگی مناسب امری ضروری میباشد.

 

کاربرد پمپ آب خانگی:

 • تقویت فشار آب در ساختمانهای مرتفع
 • آبرسانی به مجتمع‌های مسکونی با تعداد واحدهای زیاد
 • تقویت فشار آب در خانه‌های ویلایی و متراژ بالا

 

عوامل موثر در انتخاب پمپ آب خانگی:

در زمان انتخاب پمپ آب باید به عوامل بسیاری توجه کنید، ولی برخی از آنها از اهمیت بیشتری برخوردار هستند که عدم در نظر گرفتن آنها در زمان خرید پمپ آب میتواند به شما خسارتهای مالی زیادی وارد کند.

در زیر برخی از مهمترین عوامل موثر بر انتخاب یک پمپ آب خانگی را لیست کرده‌ایم:

 1. تعداد طبقات ساختمان
 2. تعداد واحدها در هر طبقه
 3. متراژ واحدها
 4. تعداد شیرهای آب ساختمان
 5. میزان مصرف آب

جهت مشاهده راهنمای کامل انتخاب پمپ آب خانگی به “این مطلب” مراجعه فرمایید.

 

انواع پمپ آب خانگی:

بطورکلی همه پمپها به دو دسته جابجایی مثبت و و دینامیکی تقسیم میشوند، و معمولا پمپ آب خانگی از دسته پمپهای دینامیکی است:

 • پمپ سانترفیوژ (گریز از مرکز)

 • پمپ محیطی

 • پمپ بشقابی

 • پمپ جتی

 • پمپ خودمکش

 • بوسترپمپ خانگی

 

Compressor IconFlange Icondrill icon

تفاوت پمپهای آب خانگی:

 • پمپ سانترفیوژ همان پمپهای گریز از مرکز هستند که انواع بسیار متنوعی دارند و با توجه به تعداد و نوع پروانه، برای مصارف مختلفی بکار میروند. پمپهای سانترفیوژ با توان بالا را معمولا برای مصارف کشاورزی، آبیاری، صنعتی و…، و مدلهای کوچکتر و با توان متوسط را برای مصارف خانگی و ساختمانها میتوان بکار برد.
 • پمپهای محیطی به پمپهایی میگویند که میتوانند سیالات را با دبی کم اما تا ارتفاع زیادی پمپاژ کنند و برای پمپاژ سیالات مخلوط با هوا ایده‌آل هستند.
 • پمپ بشقابی از نظر ساختاری همان پمپهای سانترفیوژ هستند که فاصله بین صفحات دوطرف پره‌های پروانه خیلی کمتر است و شکل محفظه مانند بشقاب میماند. این سری پمپ‌ها میتوانند نسبت متعادلی از دبی و هِد را ارائه دهند و برای کاربریهایی که نیاز به عملکردی کم صدا دارند مناسبند.
 • پمپ جتی کم و بیش شبیه به پمپ بشقابی هستند با این تفاوت که میتوانند تا ارتفاع خیلی بیشتری آب را پمپاژ کنند.
 • پمپ خودمکش پمپهای گریز از مرکزی هستند که بدون نیاز به سوپاپ خارجی در بالای مخزن، چاه و یا استخر قرار میگیرند و میتوانند موجب ایجاد نیروی مکش و انتقال آب شوند (خوب است بدانید سایر پمپها به خودی خود توانایی مکش ندارند و تنها سیالی که وارد پمپ میشود را منتقل میکنند. در حالی که پمپهای خودمکش سوپاپ سرخود بوده و میتوانند این نیرو را ایجاد کنند).
 • بوسترپمپ خانگی هم مانند سایر بوسترپمپ های دیگر ساخته میشود اما در ابعاد و توان کمتر؛ این سری پمپها از اتصال دو تا چند پمپ آب خانگی کوچکتر (نسبت به حداکثر فشار مورد نیاز برای ساختمان) به صورت موازی ایجاد شده‌اند و بسته به مصرف آب، پمپها را وارد مدار کرده و در زمان پایین آمدن مصرف، پمپها خاموش شده و از مدار خارج میشوند.

معمولا بوسترپمپ‌ها را برای ساختمانهایی با تعداد طبقات بالا مانند برج‌ها و ساختمان‌های بزرگ به کار میبرند که نیاز به ایجاد فشار تا ارتفاعات زیاد است. همچنین نسبت به سایر مدلهای دیگر هزینه نگهداری خیلی کمتری دارند، و در مصرف انرژی بهینه میباشند.

(برای مشاهده مقایسه کاملتر و دقیقتر انواع پمپهای آب به “این مطلب“، و جهت مطالعه بیشتر درباره مزایا و معایب بوسترپمپ به “این مطلب” مراجعه فرمایید)

 

انواع روش های راه اندازی پمپ:

 1.  پمپ خانگی با مخزن انبساط

 2.  پمپ خانگی با کلید اتوماتیک

 3.  پمپ خانگی با تابلو فرمان (تابلوبرق)

 

تفاوت ست کنترل، منبع و تابلوبرق:

 1. پمپهایی که با ست کنترل اتوماتیک شده اند، مقرون به صرفه‌تر بوده و هزینه کمتری نیاز دارند، اما در این مدل به دلیل داشتن کلید استارت اتوماتیک، با هربار باز و بسته کردن شیر آب، کلید، پمپ را روشن و خاموش میکند و باعث استهلاک پمپ میشوند. در مصارفی که مصرف آب زیاد است، این سیستم اصلا توصیه نمیشود.
 2. برای مصارف بالای آب، پمپ با منبع انبساط پیشنهاد میشود، که در این روش اندازه منبع مورد نیاز، رابطه مستقیمی با تعداد واحدها و میزان آب مصرفی دارد. با اینحال، این سیستم با وجود به صرفه بودنش در ابتدا، بیش از سایر روشها نیاز به سرویس و نگهداری کردن دارد، و در بلندمدت نیازمند صرف هزینه بیشتری است.
 3. پمپ با تابلو برق یکی از بهترین و پیشرفته‌ترین سیستمهای اتوماتیک کردن پمپ آب است، که در این روش دیگر با هربار باز کردن شیر آب پمپ با تمام توان خود شروع به کار نمیکند و با تنظیم تابلوبرق و تعریف درجات میزان مصرف، تنها برای جبران افت فشار آب به همان میزان تعریف شده پمپ را به گردش در می‌آورد و باعث میشود عمر پمپ و سیستم آبرسانی بسیار بالا رود. با این حال سیستم تابلو فرمان از همه مدلهای دیگر گرانتر است ولی دیگر هزینه‌های نگهداری و سرویس کردن را ندارد.

 

اجزای اصلی پمپ آب خانگی:

 • الکتروموتور – شامل بخش الکتریکی پمپ آب
 • کوپلینگ – متصل کننده الکتروموتور به شفت پمپ
 • محفظه یاتاقان – محل قرارگیری بلبرینگها
 • مکانیکال سیل – آببندی پمپ و جداکننده سیال از سایر بخشها
 • پروانه – بسته به کاربری انواع بسیار متنوعی دارد (لینک انواع پروانه)

 

پمپ آب بی صدا:

پمپ آب بی صدا تنها یک واژه غلط و عوام فریبانه برای تبلیغات بوده و امروزه این واژه به اشتباه در میان افراد موسوم شده است؛ باید بدانید که تمامی پمپهایی که در بازار ایران وجود دارند تولید صدا میکنند ولی این صدا بسته به نوع پمپ و برند آن میتواند متفاوت باشد ، اما در کل از میان مدلهای پمپ آب خانگی ذکر شده در بالا پمپ بشقابی از همه صدای کمتری تولید میکند. (بعنوان مثال پمپ بشقابی پنتاکس نسبت به سایر مدلهای آن دارای صدای بسیار کمتری است)

 

مطالب مرتبط: