تماس با فروشگاه: 33900125-021icon

عرضه انواع پمپ طبقاتی | به همراه قیمت و مشخصات

Banner multistage pump

همه چیز درباره پمپ طبقاتی

پمپ طبقاتی چیست؟

پمپ طبقاتی در واقع همان پمپ سانترفیوژ است که بیش از یک پروانه دارد. حال پروانه‌ها میتوانند به یک شفت و یا شفت‌های جداگانه وصل شده باشند. که برای ایجاد فشار بیشتر، پروانه‌ها را بصورت سری قرار میدهند و برای افزایش ظرفیت آبدهی، پروانه‌ها را بصورت موازی قرار میدهند.

همانگونه که از ترجمه لغت Multistage pump (چند مرحله‌ای) مشهود است، عملکرد پمپ طبقاتی، بصورت مرحله‌ایست. بگونه‌ای که در هر مرحله، سیال قبل از خارج شدن از قطر خارجی پروانه، به سمت مرکز آن هدایت میشود.
همچنین از آنجایی که پمپهای طبقاتی عموما برای ایجاد فشارهای بالا بکار میروند، و پروانه‌های آنها از نوع پروانه بسته میباشد، تنها قادر به انتقال آب تمیز و عاری از ناخالصی هستند.

انواع پمپ طبقاتی:

پمپهای طبقاتی بسته به اینکه شفت آنها عمودی و یا افقی باشد به دو دسته کلی تقسیم میشوند:

 1. پمپ طبقاتی افقی

  این سری پمپها دارای یک بدنه چند تیکه هستند که اجزای آن بصورت بین مرحله‌ای قرار گرفته‌اند. و بخش چرخان آن، بین محفظه یاتاقان‌ها قرارگرفته‌اند که تمام این ویژگی‌ها سبب شده‌اند پمپ طبقاتی افقی برای ایجاد فشارهای بالا بالانس‌تر باشد. همچنین پمپ طبقاتی افقی نسبت به عمودی آبدهی بیشتری دارد و نرخ جریان آن بالاتر است.

  کابرد پمپ طبقاتی افقی:

  • تغذیه دیگهای بخار
  • دوش آب
  • اسپری و افشانه‌ها
  • تقویت فشار
  • برف سازی
  • تمیزکننده‌های فشار قوی
  • آبگیری معدن
 2. پمپ طبقاتی عمودی

  این سری پمپها دارای یک شفت عمودی هستند که طبقات آن یکی پس از دیگری روی هم سوار شده‌اند. پمپ طبقاتی عمودی بدلیل کوچک بودن روزنه‌های صافی‌اش تنها برای آب تمیز بکار میرود و بدلیل اشغال کردن حجم کم برای محلهایی که فضای زیادی ندارند ایده‌آل هستند.

  پمپ طبقاتی عمودی مزیتهای زیادی دارد، از صرفه جویی در انرژی گرفته، تا محدوده وسیع نسبت جریان/ارتفاع؛ ولی مهم است که در ذهن داشته باشید این سری پمپها اصلا نمیتوانند ناخالصی و هرگونه جامد معلق را پمپاژ کنند و نسبت به گرفتگی و انسداد حساس اند.

  کاربرد پمپ طبقاتی عمودی:

  • سیستم‌های حمام و دوش فشار قوی
  • تغذیه دیگهای بخار
  • تغذیه سوپرهیترها

راهنمای انتخاب پمپ طبقاتی:

پیش از هر چیز و انتخاب یک پمپ، شما باید بدانید که میخواهید پمپ تا چه ارتفاعی آب را پمپاژ کند و چه میزان آبدهی (جریان) برای کار شما کافی است. و پس از آن بسته به نوع سیال و با در نظر گرفتن شرایط خاص کار، به انتخاب یک پمپ مناسب از بین مدلهای مختلف بپردازید.

حال زمانی که پس از انجام بررسی‌های لازم به این نتیجه رسیدید که یک پمپ طبقاتی برای شما مناسب است، حتما پیش از اقدام به خرید با یک متخصص در این زمینه مشورت کنید. زیرا پمپهای طبقاتی جدای از مزیتهای زیادشان، برخلاف سایر پمپهای سانترفیوژ برای کاربریهای خاص طراحی شده‌اند و علاوه براین بدلیل قیمت بالایشان، ممکن است با یک مشاوره خوب بتوانید مدلی ارزان‌تر با همان مشخصاتی که میخواهید در میان مدلهای دیگر پیدا کنید.

 

برندهای مشهور پمپهای طبقاتی در بازار ایران:

پنتاکس (Pentax) یک برند ایتالیاییست که در بازار ایران محبوبیت زیادی دارد و کیفیت آن برای همه اثبات شده است؛ شرکت پنتاکس با شعار رضایت مشتری و پیشرفت دائم در تمامی بخشهای تولید، سازماندهی و توزیع، محدوده وسیعی از پمپها از جمله: خانگی، کشاورزی، شهری و صنعتی را تولید میکند، و به مصرف کنندگان این امکان را میدهد تا متناسب با هر کاربری که دارند پمپ باکیفیت مناسب خود را انتخاب کنند.

لوارا (Lowara)، میتوان گفت لوارا، در کنار داب، یکی از برندهای مشهور ایتالیایی در زمینه تولید پمپ در نه تنها بازار ایران، بلکه در بازار جهانی است؛ محصولات لوارا نسبت به داب گران قیمت نیستند و همگی از شعار این شرکت مبنی بر “عرضه محصولات با دوام و اقتصادی برای پاسخگویی به همه نیازها” پیروی میکنند. تمامی محصولات برند لوارا مصرف انرژی پایینی دارند و در کنار بهره‌وری بالا، کیفیت عالی، قابلیت نصب آسان و خدمات پس از فروش، کارکردی مادام العمر را برای خریداران خود تضمین میکنند.

استریم (Stream) یکی از برندهای چینی پرطرفدار است که به راحتی توانست با کیفیت خوب محصولاتش، جای خود را در میان سایر رقیبان ایتالیاییش باز کند؛ با آنکه هنوز افرادی هستند که با بدبینی نسبت به کالاهای ساخت چین نگاه میکنند، اما امروزه برندهایی همچون هوآووی، لنوو و… توانسته‌اند ثابت کنند که شرکتهای چینی هم وجود دارند که میتوانند محصولاتی با کیفیت و در عین حال ارزان قیمت تولید کنند. استریم هم یکی از همین شرکتهاست که در بازار ایران امروزه همه نام آن را شنیده و جویا هستند.

مطالب مرتبط: