تماس با ما: 77520025-021icon

عرضه انواع پمپ لجن کش | به همراه قیمت و مشخصات

همه چیز درباره پمپ لجن کش

پمپ لجن کش چیست؟

لجنکش پمپی است که مکانیزمی مانند پمپ کف کش دارد و میتواند انواع لجن و فاضلاب را پمپاژ کند. بعبارت دیگر، لجن کش، کف کشی است که میتواند سیالات همراه با مقادیر زیادی ناخالصی و مواد معلق جامد همچون فیبر، الیاف، شن، املاح و… را منتقل کند.

در طراحی پمپ لجن کش به دلیل غلظت بالای لجن و فاضلابها نسبت به آب تمیز، نیاز به یک الکتروموتور با کلاس حفاظتی بالاست که بسته به غلظت سیال از 750 تا 3000 دور در دقیقه میتواند متغییر باشد (برای سیالات با غلظت بالا به دور موتور پایین، و برای سیالات رقیقتر به دورموتور بالاتر نیاز است).

کاربرد پمپ لجن کش:

 • انتقال لجن، فاضلاب و آبهای کثیف و گل آلود
 • انتقال فاضلابهای شهری و خانگی و صنعتی
 • انتقال سیالات حاوی فیبر، مواد الیافی و ریشه دار
 • انتقال سیالات و لجن‌های حاوی مواد ساینده یا خورنده
 • پمپاژ سیالات حاوی مواد جامد معلق و مقادیر زیاد ناخالصی

نکات مهم در انتخاب پمپ لجن کش:

 1. حداکثر ارتفاع:

  مهمترین عامل در انتخاب یک لجن کش ارتفاع است، از کف‌ترین جایی که دستگاه قرار میگیرد تا بالاترین نقطه‌ای که سیال را به آنجا میریزد ارتفاعی است که شما نیاز دارید پمپاژ صورت گیرد. اما باید در نظر داشته باشید که حداکثر ارتفاع یک پمپ نقطه‌ایست که آبدهی به نزدیکی “صفر” میرسد. پس باید حداکثر ارتفاع پمپ از ارتفاع مدنظر شما بیشتر باشد.

 2. قطر خروجی لوله:

  قطر لوله خروجی از آنجایی که با میزان آبدهی رابطه مستقیم دارد عامل بسیار مهمی‌ست. در انتخاب پمپ لجن کش باید با توجه به حجم آب موجود و همچنین زمان مورد نیاز برای تخلیه سیال، قطر خروجی را انتخاب کنید.
  نکته: اگر میخواهید لوله‌گذاری با قطر بیشتر انجام دهید، به هیچ وجه لوله‌ای با قطری بیشتر از قطر خروجی پمپ را به آن متصل نکنید زیرا اینکار سبب فشار آمدن به پمپ و در نتیجه سوختن آن میشود؛ برای این عمر، ابتدا به طول 1.5 متر با سایز اصلی خروجی لجن کش لوله‌گذاری کنید و از آنجا به بعد اقدام به تغییر قطر کنید.

 3. جریان برق:

  لجن کش‌ها معمولا از برق AC تغذیه میکنند و بسته با توان مورد نیاز پمپ، میتوانند 220ولت (تکفاز) و یا 380ولت (سه‌فاز) باشند.

 4. فلوتر (سیستم قطع کننده):

  در مکانهایی که حجم سیال محدود است و ممکن است پس از مدتی جریان سیال قطع شود و لجن کش با کارکردن بصورت خشک، بسوزد، نیاز به سیستم قطع خودکار است.

 5. نوع پروانه:

  در رابطه با این مبحث، برای داشتن حداکثر بازدهی، بسته به میزان ناخالصی و حجم مواد جامد معلق و همچنین امکان خوردگی و یا ساییندگی سیال، پروانه مطابق با آن را باید انتخاب کرد.

انواع لجنکش:

لجنکشها از لحاظ مختلفی دسته‌بندی میشوند، همچون:نوع پروانه، برق مصرفی، جنس بدنه و…

 • لجن کش تک فاز / سه فاز

  بسته به اینکه کف کش با چه نوع ولتاژی کار کند میتواند تک فاز (220ولت) و یا سه فاز (380ولت) باشد.

 • لجن کش پروانه نیمه باز / باز

  بسته به میزان ناخالصی و ذرات جامد معلق موجود در سیال، پروانه لجنکش میتواند باز و یا نیمه باز باشد. برای توضیحات بیشتر درباره انواع پروانه به “این مطلب” مراجعه فرمایید.

 • لجن کش خردکن دار / ساده

  در مدل خردکن دار پروانه لجن کش دارای تیغه‌هایی است که میتواند به کمک آنها ذرات درشت موجود در سیال را، همچون: مواد فیبری، ریشه‌ای، الیافی و… ، خرد و برای پمپاژ و انتقال راحتتر آماده کند.

 • ضد انفجار

  در صورتی که نیاز به پمپاژ لجن/فاضلاب های حاوی گاز دی اکسید کربن و یا سایر مواد اشتعال زا باشد، باید از لجن کش های ضد انفجار استفاده کرده تا خطر حادثه را به حداقل رساند.

مطالب مرتبط: