تماس با فروشگاه: 33900125-021icon

عرضه انواع پمپ کف کش | به همراه قیمت و مشخصات

همه چیز درباره پمپ کف کش

پمپ کف کش چیست؟

پمپ کف کش در واقع یک پمپ عمودی طبقاتی سانتریفیوژ است که بوسیله پروانه‌ها انرژی را به سیال منتقل میکند و با قرار گرفتن کامل در مایع، آب را از کف چاه، استخر و یا… به سطح منتقل میکند.

شفت در پمپ کف کش، به جداکننده هوا یا محافظ کوپلینگ مکانیکی، در انتهای پمپ متصل است. در این پمپها سیالات از طریق بخش انتهایی پمپ وارد کفکش شده و توسط طبقات پمپ بالا برده میشوند.

کفکشها عموما تنها قادر به انتقال آب تمیز هستند و نمیتوانند سیالات حاوی ناخالصی، فیبر، الیاف و… را پمپاژ کنند و برای اینکار نیاز به “لجن کش” میباشد.

کاربرد پمپ کف کش:

 • تخلیه مخازن، تانکرها و استخرها
 • تخلیه چاه‌ها و مکانهای آب گرفته
 • جمع آوری آب باران و پساب‌ها
 • سیستم‌های فواره و آبنما
 • پمپاژ آب‌های آلوده بدون مواد ساینده

نکات مهم در انتخاب پمپ کف کش:

 • ارتفاع: در زمان انتخاب پمپ کف کش توجه داشته باشید که تا چه ارتفاعی قصد دارید آب را منتقل کنید. یعنی اگر میخواهید آب را از چاه بگیرید و به زمین‌های کشاورزی خود منتقل کنید، باید علاوه بر ارتفاع چاه، فاصله چاه تا زمین کشاورزی را نیز باید در نظر بگیرید. بعنوان مثال اگر ارتفاع چاه 4متر باشد و فاصله تا زمین 12متر باشد شما حداقل به یک کفکش 18متری نیاز دارد (چون در ارتفاع 18متر آبدهی کفکش به صفر میرسد).
 • قطر خروجی لوله: یکی دیگر از عوامل مهم در انتخاب کفکش قطر لوله خروجی است که بسته به اینکه بخواهید آب را با چه میزان دبی منتقل کنید میتواند از ¼ 1 تا 4 اینچ متغییر باشد.
 • جنس پروانه: در صورتی که بخواهید سیال خاصی را منتقل کنید این گزینه را باید در نظر بگیرید. که عموما جنس پروانه کفکشها از استینلس استیل، نوریل و یا چدن است.
 • فلوتردارد یا ساده: فلوتر در واقع همان سیستم قطع کننده پمپ است که با افت سطح آب تا حد معینی، پمپ را خاموش و پس از بالا آمدن سطح آب آن را مجددا روشن میکند. حال اهمیت این مطلب برمیگردد به طراحی خاص کفکشها، زیرا این پمپها بدلیل طراحی بصورت مستغرق، درصورت کارکرد خارج از سیال، سریع میسوزند و در کاربریهایی که احتمال خشک شدن و کارکرد بدون آب کفکش وجود دارد وجود فلوتر حیاتی میباشد.

انواع پمپ کف کش:

کفکشها از لحاظ مختلفی دسته‌بندی میشوند، نوع پروانه، نوع پره، برق مصرفی و لوله خروجی و…؛ که در زیر برای هریک توضیح مختصری جهت آشنایی شما میدهیم:

 • کف کش تک فاز / سه فاز

  بسته به اینکه کف کش با چه نوع ولتاژی کار کند میتواند تک فاز (220ولت) و یا سه فاز (380ولت) باشد.

 • کف کش پروانه نیمه باز / بسته

  معمولا کفکشها بصورت پروانه بسته طراحی میشوند اما برای برخی کاربریها که نیاز به انتقال سیالاتی همراه با مقادیری ناخالصی است از پروانه نیمه باز استفاده میکنند که میتوانید برای توضیحات بیشتر درباره انواع پروانه به “این مطلب” مراجعه فرمایید.

 • کف کش تک کاناله / چند کاناله

  بسته به اینکه پروانه بکار برده شده در کفکش، از یک پره و یا بیشتر ساخته شده باشد به آن تک کاناله یا چند کاناله میگوند که در نتیجه آن میتواند سیالات با مقدار معینی مواد جامد معلق را نیز منتقل کند.

 • کف کش لوله بغل / لوله بالا

  بطور کلی محل قرار گیری لوله خروجی کفکش، رابطه مستقیمی با کاربری آن دارد، بگونه‌ای که بیشتر کفکشها با لوله بغل را بصورت پرتابل (قابل حمل) برای تخلیه استخرها، تانکرهاو… استفاده میکنند؛ در حالی که کفکش لوله بالا بدلیل اینکه حجم کمتری را اشغال میکند، بیشتر برای نصب درون چاه‌ها بکار برده میشود.

 • نوع پروانه

  جدای از موارد ذکر شده، در طراحی کفکشها از پروانه‌های مختلفی استفاده میکنند که بسته به نوع کاربری میتوانند پروانه گردابی، پروانه حلزونی و… باشند.

برای درک بهتره مطلب به “این پست” مراجعه فرمایید.

برندهای مشهور پمپهای کف کش در بازار ایران:

توان تک (TavanTak) یک برند ایرانیست که در بازار ایران محبوبیت زیادی پیدا کرده است. برتری کف کشهای توان تک، جدای از کیفیت مناسبشان، بدلیل قیمت بسیار خوب آنها نسبت به سایر برندهای موجود در بازار است. شرکت توان تک توانسته است با حفظ تعادل میان کیفیت و قیمت، بخش بزرگی از بازار ایران را در دست بگیرد.

رادپمپ (RadPump) یکی از برندهای با کیفیت ایرانی است که در بازار ایران توانسته است کیفیت و برتری محصولاتش را به همگان ثابت کند؛ پمپهای رادپمپ به دلیل استیل و ضدآب بودن و همچنین قیمت مناسبشان برتری قابل توجهی پیدا کرده‌اند اما تنوع محصولات آن کم بوده و خیلی از نیازهای بازار را تامین نمیکند.

اسپیکو (Spico) یکی دیگر از برندهای ایرانی پرطرفدار در زمینه تولید کف کش در بازار ایران است که تمامی محصولاتش جدای از طراحی خاص و جذابشان بسیار با کیفیت و قابل اطمینان بوده و با رعایت استانداردهای بین‌المللی اروپا، توانسته است مشتریان خود را به بهترین نحو راضی نگه دارد. با این حال، قیمت محصولات اسپیکو نسبت به دیگر برندهای ایرانی به مراتب بیشتر است.

بطور کلی، برندهای فوق، بدلیل حضور کارخانه مادر در ایران، و امکان ارائه خدمات پس از فروش بهتر نسبت به سایر برندهای خارجی و همچنین قیمیت ارزانتر آنها نسبت به مدلهای مشابه در برندهای ایتالیایی، طرفدار بسیاری پیدا کرده‌اند، اما در موارد خاص و کاربریهایی که نیاز به کفکش صنعتی باشد، برندهایی همچون داب (DAB) و ابارا (EBARA) انتخاب خریدارانند.

مطالب مرتبط: